Jdi na obsah Jdi na menu
 

Střípky z historie oddílu ledního hokeje v Horní Cerekvi

 

Oddíl ledního hokeje v Horní Cerekvi byl založen kolem roku 1931. V této době se hrála jen přátelská utkání anebo zápasy formou turnajů. Takto se zde hrál hokej až do začátku války. Během války došlo k určitému útlumu, přesto se odehrálo i několik zápasů a turnajů.

Po válce se tu sešlo pár dobrých hokejistů, kteří byli doplněni o hráče z vedlejších vesnic a tak bylo utvořeno mužstvo, které dále hrálo přátelské zápasy a turnaje. Tyto zápasy a turnaje se odehrávaly většinou na rybníku zvaném „Zámecký“. Vytvořené hřiště však nebylo vlivem počasí stabilní po celou zimu a tak se postupně vytvářela hřiště nová. Začaly se dělat i malé mantinely asi 25 cm vysoké a v pozdějších letech i provizorní osvětlení. Takto fungoval oddíl až do roku 1958, kdy se začalo budovat přírodní hřiště nad školou, které mělo na tu dobu opravdu dobrou úroveň.

Vybudovaly se již klasické mantinely a v pozdější době osvětlení a kabiny. Hráči měli více možností sportovního vyžití a tak zdejší oddíl byl do I.B třídy krajské soutěže, kterou hrál velmi úspěšně několik let. V letech 1963 – 1968 se zde sešla silná generace hráčů a v ní se objevilo i několik výraznějších talentů. Někteří z nic potom působili ve vyšších soutěžích. Od roku 1965 okresní svaz TV sliboval dorosteneckou soutěž, ale k jejímu uskutečnění nikdy nedošlo. Až v roce se v oddílu sešel větší počet hokejistů, a proto bylo utvořeno a následně do okresní soutěže přihlášeno B mužstvo. V této době tedy v oddílu působila dvě mužstva a ve svých soutěžích dosahovala dobrých výsledků.

V roce 1974 první mužstvo pomalu končilo svoji činnost, většinu z důvodu ukončení aktivní činnosti většiny hráčů a zůstalo mužstvo hrající okresní soutěž. Tomu se v roce 1975 podařilo tuto soutěž vyhrát a postoupit do okresního přeboru – KP II, ve kterém hrálo nepřetržitě až do roku 1984. Po opuštění KP II zůstal oddíl hrát jen okresní přebor. V roce 1992 se v oddílu sešli mladí a šikovní hráči a tak úroveň ledního hokeje v Horní Cerekvi začala zase stoupat. V letech 1995 - 1996 mužstvo vyhrálo okresní přebor a postoupilo do krajské soutěže, nyní přejmenované na regionální soutěž (RS). RS se hrála až do roku 2001 s velmi dobrými výsledky. Další činnost ledního hokeje v Horní Cerekvi byla ovlivňována množstvím finančních prostředků nutných na jeho provozování. Lední hokej se již hrál na zimních stadionech , za který se platil vysoký nájem, nemalé výdaje byly na dopravu hráčů na zápasy, rozhodčí apod. Nebylo již v silách oddílu udržet dvě družstva v soutěžích. A tak se odhlásil oddíl z RS a zůstal jenom okresní přebor, který se hraje až do dneška. Bohužel, oddíl ledního hokeje se v současné době potýká s nedostatečnou hráčskou základnou. Lední hokej je sport náročný fyzicky, časově, ale hlavně finančně. Mladí lidé mají dnes možnost využívat jiných sportovních aktivit a o lední hokej nyní není takový zájem. Není to ale problém jenom Horní Cerekev, v okolních oddílech se potýkají se stejnými problémy.

Za zmínku stojí i to, že v posledních letech se na základní škole v Horní Cerekvi podařilo vytvořit družstvo žáků ledního hokeje a sehrát občas nějaký turnaj. Soutěž jako taková se ale hrála jen několikrát. V současnosti družstvo při základní škole není.

 

Pokusil jsem se v krátkosti popsat historii ledního hokeje v Horní Cerekvi. Informace o jeho vzniku a fungování až do začátku sedmdesátých let jsem sháněl dost těžko, nikdy totiž nebyla vedena žádná kronika a proto jsem veškeré informace získával od ještě žijících pamětníků. Proto je možné, že některé popisované období nebude přesně souhlasit s uvedeným letopočtem.

Děkuji za pochopení.

 

 

Za oddíl ledního hokeje              Petr Vomastek